Styl morski to jedna z tych aranżacji wnętrz, które potrafią wnieść do domu świeżość oraz spokój i wprowadzić nas w stan relaksu, pozwalając poczuć się, jakbyśmy odpoczywali na wakacjach nad morzem. Sypialnia urządzona w stylu morskim to doskonały wybór dla osób, które pragną stworzyć przestrzeń pełną harmonii, bliskości natury oraz subtelnych nawiązań do nadmorskich pejzaży. Ten klimat można osiągnąć poprzez odpowiedni dobór kolorów, materiałów, mebli i dekoracji, które będą przywodzić na myśl błękitne niebo, szum fal oraz delikatny piasek pod stopami. Szukasz inspiracji, które pomogą Ci stworzyć piękną sypialnię morską? Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne porady dotyczące tego, jak krok po kroku urządzić efektowne wnętrze sypialniane w stylu morskim!
Sprawdź również: Jak urządzić sypialnię?
Dowiedz się więcej: Jasna sypialnia – jak zaaranżować?
Spis treści
Sypialnia w stylu morskim – czym się charakteryzuje?
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów morskiego stylu jest kolorystyka, która buduje nastrój w pomieszczeniu i nadaje mu charakter. Klasyczna paleta kolorów do sypialni w stylu morskim to:
– różne odcienie niebieskiego – od delikatnych błękitów przypominających kolor nieba, przez mieszankę niebieskiego z zielenią, czyli kolor morski kojarzony z morzem i oceanem, aż po marynistyczny granat nadający przestrzeni wyrafinowanej elegancji,
– beż i odcienie piaskowe – nawiązujące do plaży i naturalnych elementów krajobrazu, które jako ciepłe barwy doskonale równoważą chłodne odcienie niebieskiego, tworząc harmonijną całość,
Przeczytaj: Beżowa sypialnia – do jakiego stylu pasuje?
– szarości – kojarzące się z nadmorskimi skałami i kamieniami, które dodają wnętrzu naturalności, a jednocześnie spokoju,
Sprawdź: Szara sypialnia – do jakiego stylu pasuje?
– biel – świeża i czysta, często stanowiąca bazę całej aranżacji, nadająca wnętrzu lekkości, przestronności i optycznie powiększająca pomieszczenie.
Dowiedz się więcej: Biała sypialnia – jak urządzić sypialnię z białymi meblami?
Materiały w sypialni marynistycznej
W aranżacji sypialni w stylu morskim ważną rolę odgrywają naturalne materiały, które wprowadzają do wnętrza autentyczność i namiastkę kontaktu z przyrodą. Są one często inspirowane elementami środowiska, jakie występują nad morzem. Do najbardziej charakterystycznych materiałów należy drewno w naturalnym kolorze, rafia wykorzystywana do produkcji lin, popularna w plecionkarstwie trawa morska, lekkie, przewiewne tkaniny lniane.
Jeśli chodzi o wzornictwo do morskiej sypialni, charakterystyczny deseń to biało-niebieskie i biało-granatowe pasy. To klasyka, która doskonale podkreśla styl morski. Pojawiają się też motywy nieodłącznie związane z wybrzeżem, np. muszle, latarnie morskie, a także wzory marynistyczne: stery, kotwice, liny, węzły żeglarskie, koła ratunkowe, kompasy, statki, łodzie.
Przeczytaj: Sypialnia w stylu toskańskim – jak urządzić?
Jakie łóżko sprawdzi się w sypialni w marynistycznym stylu?
Do sypialni w stylu morskim zdecydowanie polecamy łóżka drewniane w jasnych odcieniach, jak buk, dąb, sosna. Mogą też być zrobione z drewna bielonego. Bryła mebla powinna być wizualnie lekka i pozbawiona nadmiernych elementów dekoracyjnych.
Ciekawym pomysłem będzie łóżko wykonane z celowo postarzanego surowego drewna z widocznym rysunkiem słojów i sęków. To nawiązanie do statków, portów i nadmorskich domków rybackich, które bywają nieco wypłowiałe od słońca i noszą ślady oddziaływania potężnych żywiołów. Surowe, ciężkie drewno w takim wydaniu świetnie kontrastuje z lekkimi dodatkami, tworząc niepowtarzalny klimat.
Zwolennicy modeli tapicerowanych nie muszą całkowicie odpuszczać swojej wizji na sypialnię z łóżkiem z miękką pianką tapicerską i przyjemnym w dotyku materiałem obiciowym. Jeśli zdecydujemy się na bardziej elegancki wariant stylu marynistycznego (np. styl Hampton), pamiętajmy o palecie barw stosowanej w tym kanonie estetyki i zgodnie z nią wybierzmy kolor tapicerki swojego łóżka.
Sprawdź również: Sypialnia w stylu Hampton – jak urządzić?
Jakie meble do morskiej sypialni wybrać?
Łóżko to jeszcze nie wszystko. Do pełnego wyposażenia sypialni przydadzą się stoliki lub szafki nocne i meble do przechowywania garderoby. W ich doborze należy kierować się tymi samymi zasadami jak w przypadku łóżka, tj. prostotą, lekkością oraz harmonią z naturą. Króluje oczywiście drewno.
Duże meble, jak szafy do sypialni czy komody, zyskują subtelność dzięki ażurowym frontom, które mogą być zrobione m.in. z ekologicznej rattanowej plecionki. Zamiast popularnej dziś w wielu aranżacjach ławeczki przed łóżkiem możesz ustawić drewnianą skrzynię (kufer) stanowiącą praktyczny schowek na kołdry, poduszki, pledy, zwłaszcza wtedy, gdy łóżko nie jest wyposażone w pojemnik czy szuflady na pościel.
Dowiedz się więcej: Jakie meble do sypialni wybrać?
Sypialnia w stylu marynistycznym – dodatki i akcesoria
W zakresie dekoracji mamy ogromne pole do popisu. Odpowiednio dobrane detale dodadzą sypialni w stylu morskim prawdziwie marynistycznego uroku. Ważne jest jednak, aby zachować umiar. Ozdoby nie nie mogą przytłaczać wnętrza swoim nadmiarem. Powinny być też spójne z całą koncepcją. Styl morski ceni bowiem prostotę i harmonię.
Najważniejszym spośród elementów dekoracyjnych w każdym pokoju sypialnianym są tekstylia. Jakie tekstylia w stylu marynistycznym wybrać? Pościel w stylu morskim powinna być utrzymana w stonowanych barwach, takich jak biel, błękit, granat i beż. Najlepszym wyborem są naturalne tkaniny: bawełna, len. Wzory na pościeli powinny nawiązywać do marynistycznych motywów.
Okna warto udekorować lekkimi, zwiewnymi, jasnymi zasłonami lnianymi, które przy uchylonym oknie w słoneczny dzień i powiewie wiatru będą się lekko prężyć niczym żagle. Na podłodze z desek przypominających te okrętowe można położyć dywan jutowy.
Sprawdź również: Sypialnia w stylu prowansalskim – jak urządzić?
Ściany w morskiej sypialni warto ozdobić subtelnymi akwarelowymi obrazami w prostych ramach, które przedstawiają nadmorskie pejzaże, latarnie morskie, żaglówki czy morskie fale. Rattanowe koszyki będą praktycznym elementem do przechowywania przydatnych akcesoriów, stanowiąc jednocześnie dekoracyjny dodatek doskonale wpisujący się w styl morski.
Naturalne muszle, kamienie czy piasek mogą również stać się piękną dekoracją pokoju. Umieszczone w szklanych wazonach, na tacach lub ułożone luźno na półkach wprowadzą do wnętrza wyraźne nawiązanie do plaży. Większe muszle można też wykorzystać jako samodzielne elementy dekoracyjne, które staną się centralnym punktem kompozycji na komodzie lub stoliku przy łóżku.
W morską aranżację świetnie wkomponuje się też lampka nocna z drewnianą podstawą i abażurem z naturalnej tkaniny. Doskonale w tej roli spełnią się małe lampki na trójnogu. Na rynku nie brakuje też kreatywnych rozwiązań, jak choćby lampka z podstawą w formie grubej liny.
Przeczytaj: Sypialnia w stylu scandi boho – jak urządzić?
Jak zaaranżować sypialnię w stylu morskim?
Styl morski w sypialni z pewnością zainteresuje każdego, kto ceni sobie lekkie, świeże wnętrza i marzy o tym, by pokój sypialniany sprzyjał wytchnieniu i regeneracji sił. Sypialnia w stylu morskim będzie przywoływać wspomnienia z wakacji, kojące spacery po plaży, wschody i zachody słońca nad horyzontem oraz uczucie wolności, które niesie ze sobą bliskość morza.
Inspirowana nadmorskimi klimatami sypialnia morska to również propozycja w sam raz dla tych, którzy lubią otaczać się tym, co naturalne, i pragną wnieść namiastkę przyrody do swojego wnętrza. Drewno, muszle, kamienie pozwolą poczuć bliskość natury, nawet gdy mieszkasz w samym sercu miasta.
Motywy morskie świetnie sprawdzi się również w sypialniach dziecięcych. Rodzice, którzy pragną, by ich dzieci dorastały w otoczeniu pełnym spokoju i harmonii, mogą wybrać tę estetykę w aranżacji pokoju swojej pociechy. Kolory morza oraz nawiązania do tematyki żeglarskiej będą pobudzać wyobraźnię dzieci i tworzyć spokojne, przyjazne środowisko do snu i zabawy.
Mamy nadzieję, że nasze porady będą pomocne w stworzeniu aranżacji, która codziennie będzie przypominać Ci o pięknie natury i pozwoli pogrążyć się w błogim wyciszeniu, którego wszyscy czasem potrzebujemy. Powodzenia!