Jednym z trendów, który już od dłuższego czasu cieszy się sporą popularnością i nic nie wskazuje na to, że szybko odejdzie do lamusa, jest styl industrialny. Jak urządzić sypialnię industrialną, by oddać ducha tego niezwykłego stylu? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść wskazówek, które, mamy nadzieję, będą pomocne w kreowaniu wystroju wnętrza o stalowym uroku. Dowiedz się więcej o pochodzeniu stylu industrialnego, poznaj jego cechy charakterystyczne, sprawdź, jakie meble pasują do sypialni industrialnej oraz jakie dodatki wybrać i przekonaj się, czy będzie to estetyka w sam raz dla Ciebie. Przeczytaj i sprawdź, czy sypialnia w stylu industrialnym jest dla Ciebie!
Sprawdź również: Sypialnia Vintage – jak urządzić?
Dowiedz się więcej: Sypialnia w stylu skandynawskim – jak urządzić?
Przeczytaj: Sypialnia w stylu loftowym – jak urządzić?
Spis treści
Skąd się wziął styl industrialny?
Korzenie stylu industrialnego, zwanego również stylem loftowym, sięgają przełomu lat 20. i 30. XX wieku. Styl industrialny wykształcił się w odpowiedzi na dynamiczne zmiany społeczno-gospodarcze, jakie nastąpiły wskutek wielkiego kryzysu.
W miastach, gdzie przemysł zaczął upadać, wiele fabryk, magazynów i warsztatów opustoszało. Właściciele takich obiektów i zubożeni, ale kreatywni mieszkańcy zauważyli jednak potencjał tych przestrzeni i zaczęli je adaptować na mieszkania. Wysokie stropy, duże okna, surowe wnętrza z widocznymi instalacjami, nieotynkowane ściany stały się synonimem oryginalności.
Do Europy trend aranżacji industrialnych dotarł nieco później, a w Polsce zyskał dużą popularność głównie w latach 90., kiedy to w wyniku transformacji ustrojowej i upadku wielu zakładów produkcyjnych postindustrialne przestrzenie, zwłaszcza w dużych miastach, zaczęto przekształcać w unikatowe loftowe apartamenty. Te niepowtarzalne wnętrza stały się symbolem nowoczesnego życia w mieście, łącząc w sobie historię z nowoczesnym designem.
Przeczytaj: Sypialnia soft loft – jak urządzić?
Sprawdź: Sypialnia z ceglaną ścianą – ciekawy pomysł na aranżację
Sypialnia industrialna – czym się charakteryzuje?
W industrialnej sypialni liczy się przestrzeń i poprzestawanie na tym, co niezbędne. Nie może ona sprawiać wrażenia przytłoczonej i zagraconej. Dominują naturalne, często niepoddawane obróbce materiały: ciężkie, nieobrobione drewno, chłodny metal, beton czy cegła.
Wiele elementów w sypialni industrialnej jest pozostawionych w surowym, niewykończonym stanie – nieotynkowane ściany, widoczne rury, kable czy belki. Dobrze sprawdzą się rzeczy stare i celowo postarzane. Modne sypialnie industrialne wyróżniają się nieskomplikowanym wzornictwem – to proste, geometryczne formy.
Kolorystyka w sypialni w stylu industrialnym jest spokojna, stonowana – opiera się głównie na szarościach, bieli, czerni oraz naturalnych odcieniach drewna. Taka nieco oschła, powściągliwa przestrzeń może jednak zyskać odrobinę przytulności dzięki dodatkom tekstylnym, takim jak ciepłe wełniane narzuty czy miękkie poduszki, a także dzięki klimatycznemu oświetleniu, które stworzy przyjemną aurę.
Sprawdź: Nowoczesna sypialnia – jak urządzić?
Przeczytaj: Sypialnia boho loft – jak urządzić?
Łóżko do sypialni industrialnej – jakie wybrać?
Łóżko to serce każdej sypialni, miejsce, gdzie odpoczywamy i regenerujemy siły. W stylu industrialnym szczególnie cenione są drewniane łóżka, z drewna takiego jak dąb, sosna czy jesion, które mają wyraźne słoje oraz widoczne sęki.
Alternatywą są łóżka metalowe o ciężkich stalowych ramach, które przypominają konstrukcje fabryczne. Prosty design tych łóżek, pozbawiony zbędnych ozdobników, podkreśla ascetyczny charakter wnętrza. Możemy także pójść krok dalej i samodzielnie stworzyć łóżko z palet. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z komfortu.
Typową industrialną aranżację przełamią również eleganckie łóżka tapicerowane, które dodają charakteru i powagi wnętrzu. Do niedawna łóżka z pikowanym zagłówkiem kojarzyły się ze stylem glamour, aktualnie coraz częściej umieszczane są we wnętrzach o zróżnicowanej stylistyce.
W industrialnej sypialni wcale nie musisz czuć się, jakbyś sypiał na więziennej pryczy. Łóżko do sypialni w stylu industrialnym o surowym wzornictwie wystarczy wyposażyć w ergonomiczny, dopasowany do indywidualnych potrzeb materac, który zapewni optymalne podparcie ciała. Dzięki temu będziemy sypiać wygodnie i każdego dnia obudzić się wypoczętym oraz pełnym energii.
Jeśli chodzi o pościel, warto zwrócić uwagę na monochromatyczne poszwy i prześcieradła na materac w stonowanej kolorystyce, np. jak grafit, popiel czy beż.
Przeczytaj: Minimalistyczna sypialnia – jak urządzić?
Jakie meble do sypialni industrialnej?
Sypialnia w stylu industrialnym to nie tylko łóżko. Po obu stronach mebla do spania można ustawić szafki nocne z metalowymi nogami i drewnianym blatem, pod którym znajduje się szuflada na drobne akcesoria. W roli stolika nocnego znakomicie sprawdzą się też mniej typowe rozwiązania: stara skrzynia lub walizka, pień drzewa albo krzesło.
Ubrania możemy przechowywać w drewnianej szafie z metalowymi detalami. Drewno i metal to typowy dla stylu industrialnego duet. Do szykowania ubrań na następny dzień posłuży metalowy stojak przypominający fabryczne konstrukcje. Uzupełnieniem aranżacji będzie komoda z odzysku albo regał do sypialni o metalowej konstrukcji z drewnianymi półkami, który przywodzi na myśl wyposażenie magazynów.
Dowiedz się więcej: Ciemna sypialnia – jak zaaranżować?
Sypialnie industrialne – jakie dodatki i akcesoria?
Wprowadzenie industrialnego charakteru do sypialni i uzyskanie niepowtarzalne klimatu we wnętrzu pomogą stworzyć odpowiednio dobrane dodatki. To np. lampy z żarówkami zwisającymi na długich kablach, plakaty przedstawiające stare pojazdy, maszyny, projekty techniczne lub wielkomiejską panoramę, metalowe zegary z widocznym mechanizmem oraz inne eksponaty ściśle powiązane z produkcją i przemysłem.
Wybierając meble i dodatki do sypialni industrialnej koniecznie należy zachować umiar, pamiętając o zasadzie minimalizmu, która w stylu industrialnym odgrywa kluczową rolę. Im mniej gadżetów, tym lepiej. Wystarczy kilka wyrazistych elementów, które podkreślą industrialną estetykę.
Wejdź na: Jak urządzić sypialnię?
Dla kogo dedykowana jest sypialnia industrialna?
Na wnętrze w stylu industrialnym decydują się odważne i ekscentryczne osoby. Ten styl jest doceniany przez tych, którzy mają słabość na punkcie wiekowych kamienic i loftów, które idealnie nadają się do stworzenia niebanalnej przestrzeni mieszkalnej. Pomieszczenia wykończone są najczęściej surowym materiałem, tynkiem lub cegłą. Mieszkanie w stylu industrialnym projektowane jest z zamysłem, aby ograniczyć podziały na pokoje do minimum. Dla wielu może się wydawać zbyt chłodny i mało przytulny, odpowiedni tylko dla młodych osób.
Styl industrialny to również wyraz indywidualizmu. Przypadnie do gustu zwłaszcza tym osobom, które są twórcze, a przy tym cenią sobie niebanalne pomysły, chcą uciec od konwencjonalnych rozwiązań i stworzyć przestrzeń, która jest odzwierciedleniem ich własnej, unikalnej osobowości. Stąd tę estetykę upodobali sobie w szczególności myślący nieszablonowo, odważni młodzi ludzie.
Industrialna sypialnia to również propozycja dla osób zainteresowanych nowymi trendami w projektowaniu wnętrz. To podejście do wystroju, choć modne nie od dziś, wciąż uważane jest za całkowicie odmienne od tradycyjnych kanonów, przez co przyciąga osoby poszukujące czegoś nowatorskiego. Trzeba przy tym lubić surowość i prostotę charakterystyczną dla wnętrz inspirowanych starymi fabrykami, bo inaczej trudno będzie poczuć się swojo w tak nietypowo urządzonym mieszkaniu.
Bardzo podobają mi się wasze pomysły. Styl industrialny doskonale pasuje do mojego charakteru jednak miałam ogromny problem z dopasowaniem odpowiednich mebli do swojego wnętrza.