Stelaż to niewidoczny, ale jednocześnie nieodzowny element łóżka. Choć może wydawać się tylko dodatkiem, który podtrzymuje materac, jego rola wykracza daleko poza tę funkcję. Stelaż znacząco wpływa na jakość snu, zdrowie oraz trwałość materaca. Jego wybór powinien być przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Zastanawiasz się jaki model wybrać? Czy lepszy będzie stelaż listwowy rolowany czy elastyczny? Sprawdź i dowiedz się więcej o stelażach do łóżek!
Sprawdź również: Jaki stelaż do łóżka wybrać?
Dowiedz się więcej: Jaki stelaż pod materac kieszeniowy?
Spis treści
Po co jest stelaż w łóżku?
Stelaż do łóżka zapewnia wsparcie nie tylko dla materaca, ale również dla ciała śpiącego człowieka. Dobry stelaż w połączeniu z odpowiednim materacem to duet, który stanowi fundament regenerującego odpoczynku i profilaktyki zdrowotnej kręgosłupa. Pomaga utrzymać prawidłowe ułożenie kręgosłupa, tj. jego anatomiczną pozycję. Niewłaściwe podparcie może prowadzić do nienaturalnych wygięć sylwetki, co skutkuje napięciem mięśni i bólem pleców.
Dodatkowo konstrukcja stelaża umożliwia swobodny przepływ powietrza (między listewkami), co zapobiega gromadzeniu się wilgoci we wnętrzu materaca. Jest to kluczowe dla higieny posłania – ogranicza rozwój szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, które lubią ciepłe i wilgotne środowisko. Dobra cyrkulacja powietrza sprzyja również utrzymaniu komfortu termicznego podczas snu.
Stelaż ma ponadto duży wpływ na żywotność materaca. Po pierwsze dlatego, że równomiernie rozkłada ciężar ciała, a tym samy materac nie jest narażony na nadmierne obciążenie w jednym punkcie, co mogłoby prowadzić do szybszego zużycia. Po drugie dlatego, że odpowiada za wentylację podłoża. Wkład materaca pozostaje suchy i nie jest narażony na zapleśnienie oraz namnażanie się bakterii.
Przeczytaj: Jak zamontować stelaż do łóżka?
Stelaż FAMILY CLASSIC HILDING | Stelaż SURFACE STANDARD PAN MATERAC |
Stelaż listwowy rolowany – co to takiego?
Stelaż rolowany tworzą drewniane listewki połączone ze sobą wytrzymałymi, nierozciągliwymi tekstylnymi taśmami. Taki stelaż jest bardzo łatwy w montażu. Wystarczy rozłożyć go na dnie ramy łóżka i w zasadzie do tego sprowadza się instalacja. Opcjonalnie możliwe jest dokręcenie go za pomocą dołączonych przez producenta śrub (w niektórych modelach).
Rolowanie umożliwia łatwe złożenie stelaża, co jest przydatne podczas transportu, np. w czasie przeprowadzki, lub w przypadku przechowywania, zwłaszcza w małych przestrzeniach. Stelaż w formie zwiniętej rolki zajmuje niewiele miejsca.
Niestety, stelaże rolowane zazwyczaj są sztywne. Tworzone są z płaskich, niewygiętych listewek, które nie uginają się pod wpływem nacisku wywieranego przez ciało użytkownika i nie zapewniają odpowiedniej amortyzacji, czyli nie absorbują ruchów ciała. Podłoże do spania jest w związku z tym mniej sprężyste – stelaż nie współdziała z materacem.
Sprawdź również: Jaki stelaż pod materac piankowy?
Stelaż APOLLO I JANPOL | Stelaż DOUBLE MAXI T8 MATERASSO |
Stelaże elastyczne pod materac – czym się wyróżniają?
Z kolei stelaże elastyczne składają się z ramy wykonanej z drewna (ewentualnie metalu) oraz z giętych, odpowiednio wyprofilowanych listewek (najczęściej brzozowych, bukowych lub sosnowych), które są osadzone w ramie w specjalnych gumowych uchwytach.
Dzięki takiej konstrukcji listewki znakomicie współpracują z materacem, lekko uginając się w miejscu nacisku. Elastyczność pozwala na lepsze dopasowanie podłoża do kształtu ciała, czyli lepsze podparcie każdej partii sylwetki i bardziej komfortowy sen.
Takie stelaże niekiedy mają dodatkową możliwość regulacji stopnia twardości w części lędźwiowej, w której ciało wywiera największy nacisk. W tym celu zaopatrzone są w gumowe nakładki (pierścienie) wsuwane na listwy, które można przesuwać do środka dla zwiększenia elastyczności listewek lub rozsuwać na boki (w kierunku ramy) dla uzyskania twardszego, bardziej stabilnego podparcia. Dobrze ustawiony stelaż wspiera ergonomię nocnego odpoczynku.
Jeszcze czymś innym niż regulacja twardości jest regulacja kąta nachylenia podgłówka lub podnóżka. Obok klasycznych elastycznych stelaży bez regulacji dostępne są stelaże regulowane elektrycznie lub ręcznie.
Sprawdź: Jak regulować twardość stelaża?
Stelaż SELECT MOTO HILDING | Stelaż EVO MOBIL MATERASSO |
Stelaże z ręczną regulacją wymagają manualnego podniesienia lub opuszczenia stelaża w miejscu głowy lub nóg, dając możliwość dopasowania pozycji odpoczynku do własnych potrzeb. Świetnie sprawdzają się podczas czytania książki, oglądania telewizji czy podniesienia nóg dla poprawy krążenia krwi.
Z kolei stelaże z elektryczną regulacją pozwalają na precyzyjne ustawienie wybranej części stelaża za pomocą pilota lub aplikacji, bez żadnego wysiłku fizycznego, co jest niezwykle wygodne, zwłaszcza dla osób starszych lub z ograniczoną mobilnością.
Dowiedz się więcej: Stelaż drewniany czy metalowy, który wybrać?
Stelaż FAMILY EXPERT HILDING | Stelaż DOCJA JANPOL |
Stelaż listwowy rolowany czy elastyczny – jaki wybrać?
Stelaż listwowy rolowany czy elektryczny, który wybrać? Stelaż elastyczny oferuje większą funkcjonalność i wygodę snu, podczas gdy stelaż rolowany jest praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem dla mniej wymagających osób lub do okazjonalnego użytku (np. w pokojach gościnnych lub w domkach letniskowych).
Wybór pomiędzy jednym a drugim rozwiązaniem zależy od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Jeśli Twój budżet na to pozwala i zależy Ci na maksymalnym komforcie oraz zdrowiu kręgosłupa, stelaż elastyczny bez wątpienia będzie lepszym wyborem.