jak zamontować stelaż do łóżka

Prawidłowy montaż stelaża do łóżka to ważny krok w zapewnieniu sobie zdrowego i wygodnego snu. Choć ten element często pozostaje w cieniu materaca, on również decyduje o stabilności, komforcie i żywotności podłoża do spania. Wybór odpowiedniego stelaża to jedno, ale jego właściwy montaż jest równie istotny dla pełnego wykorzystania wszystkich zalet. Jeśli planujesz samodzielnie złożyć stelaż, nie musisz się martwić – proces ten nie jest wcale trudny. Jak zamontować stelaż do łóżka? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Sprawdź również: Jaki stelaż do łóżka wybrać?
Dowiedz się więcej: Jaki materac do stelaża regulowanego?

Co to jest stelaż do łóżka?

Stelaż to ważny element konstrukcyjny łóżka. Stanowi podstawę, na której spoczywa materac. Zazwyczaj zbudowany jest z ramy oraz równomiernie rozmieszczonych w poprzek niej listewek (lekko wygiętych w łuk) i osadzonych w gumowych uchwytach.

Stelaże do łóżkazrobione z drewna, najczęściej brzozowego, bukowego, ewentualnie sosnowego. Niekiedy jest to drewno klejone warstwowo, które jest jeszcze bardziej wytrzymałe i stabilne w porównaniu do tradycyjnego drewna nieklejonego.

Alternatywnym rozwiązaniem są stelaże z metalową ramą. Są one używane głównie w łóżkach z pojemnikami na pościel otwieranymi przez uniesienie do góry stelaża. Z ramą połączone są metalowe podnośniki, które ułatwiają to zadanie.

Przeczytaj: Jaki stelaż pod materac piankowy?

Stelaż FAMILY CLASSIC HILDING Stelaż DOUBLE T5 MATERASSO
Stelaż FAMILY CLASSIC HILDING Stelaż DOUBLE T5 MATERASSO

Jakie funkcje pełni stelaż w łóżku?

Głównym zadaniem stelaża jest zapewnienie podpory dla materaca, ale na tym nie kończy się jego rola. Elastyczne listewki w gumowych nasadach współpracują z materacem, dopasowując się do kształtu ciała i równomiernie rozkładając nacisk, co poprawia komfort nocnego odpoczynku.

Współdziałanie stelaża z podłożem do spania zmniejsza punktowe obciążenie (szczególnie w okolicach bioder i ramion), co może redukować ryzyko dolegliwości bólowych. Dodatkowo, dzięki przerwom między listwami materac ma zapewniony dostęp powietrza, a to zapobiega gromadzeniu się wilgoci i powstawaniu pleśni. Dobra wentylacja wpływa na higienę snu oraz komfort termiczny użytkownika.

Sprawdź również: Jaki stelaż pod materac kieszeniowy?

Jakie są rodzaje stelaży?

Dostępne na rynku stelaże można podzielić na trzy kategorie. Każdy typ ma swoje unikalne cechy i zastosowanie.

Stelaże bez regulacji to najprostszy, najbardziej podstawowy rodzaj konstrukcji, a zarazem najpopularniejszy. Oferują sztywną, jednolitą płaszczyznę pod materac. Charakterystyczną cechą jest brak możliwości zmiany ustawień, takich jak kąt nachylenia podgłówka czy podnóżka.

Są one przeznaczone dla osób, które preferują klasyczne rozwiązania i nie mają specjalnych wymagań odnośnie personalizacji ułożenia w łóżku. Są trwałe, solidne, choć jak w każdym przypadku ich żywotność zależy od jakości wykonania oraz materiałów użytych do produkcji. Dużym atutem jest niska cena.

Stelaże regulowane ręcznie to bardziej zaawansowana opcja, która umożliwia dostosowanie kąta nachylenia części łóżka, np. pod głową czy nogami, w zależności od indywidualnych potrzeb. Regulacja odbywa się w sposób manualny.

Stelaż FAMILY EXPERT HILDING Stelaż DOCJA JANPOL
Stelaż FAMILY EXPERT HILDING Stelaż DOCJA JANPOL

Takie stelaże mogą być wygodniejsze dla osób, które potrzebują zmieniać pozycję ze względów zdrowotnych (jak refluks czy obrzęki nóg) bądź też dla komfortu czytania przed snem, oglądania filmów itp.

Stelaże regulowane elektrycznie to najbardziej zaawansowany technologicznie typ stelaży, który oferuje pełną automatyczną regulację segmentów łóżka za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej. Są doskonałe dla tych, którzy poszukują najwyższego poziomu komfortu i ergonomii. Szczególnie polecane osobom starszym lub chorym, którym trudność sprawia samodzielna regulacja ręczna.

Dowiedz się więcej: Stelaż drewniany czy metalowy, który wybrać?

Stelaż SELECT MOTO HILDING Stelaż TRIPLE MOBIL T12 MATERASSO
Stelaż SELECT MOTO HILDING Stelaż TRIPLE MOBIL T12 MATERASSO

Jak złożyć stelaż do łóżka?

Kiedy wybierzemy odpowiedni dla siebie stelaż pod materac, bywa, że musimy go samodzielnie złożyć, choć są stelaże od razu gotowe do użycia, których nie musimy własnoręcznie składać.

Sam proces montażu może się nieco różnić w zależności od modelu, ale z reguły nie jest to skomplikowane zadanie. Jak sprawnie złożyć stelaż do łóżka? Przy odrobinie wprawy zajmie to kilkanaście lub kilkadziesiąt minut.

W opakowaniu otrzymujemy komplet wszystkich niezbędnych elementów, a do tego instrukcję. Należy zawsze stosować się do zawartych w niej wytycznych. Najpierw musimy przygotować przestrzeń roboczą. Poszczególne elementy rozłożyć na płaskiej powierzchni, najlepiej na podłodze oraz sprawdzić, czy nie brakuje elementów stelaża.

Przeczytaj: Jak regulować twardość stelaża?

Stelaż DOUBLE MOBIL T5 MATERASSO Stelaż SELECT EXPERT HILDING
Stelaż DOUBLE MOBIL T5 MATERASSO Stelaż SELECT EXPERT HILDING

Jak zamontować stelaż do łóżka?

W większości przypadków montaż rozpoczyna się od przygotowania ramy stelaża. Ten krok jest kluczowy, ponieważ to właśnie rama zapewnia stabilność całej konstrukcji. Należy zacząć od ułożenia bocznych i poprzecznych elementów ramy na podłodze zgodnie z instrukcją.

Ich skręcenie odbywa się przy pomocy dołączonego do zestawu klucza imbusowego, ewentualnie śrubokrętu, a najszybszym rozwiązaniem jest użycie wkrętarki. Nie należy dokręcać śrub od razu zbyt mocno, warto to zrobić dopiero na samym końcu. Dzięki temu łatwiej będzie zamontować listewki stelaża.

Jeśli stelaż jest wyposażony w taśmę wzmacniającą, jej końce należy przełożyć przez listwy poprzeczne tworzące ramę.

Kiedy rama jest gotowa, do gumowych uchwytów należy włożyć listewki (przekładając je przez oczka taśmy wzmacniającej, jeśli stelaż taką posiada). Jeśli mamy do czynienia z listwami sprężynującymi, trzeba upewnić się, że są one ułożone w prawidłowy sposób, czyli wypukłością do góry.

Na końcu trzeba dokręcić śruby i konstrukcja jest gotowa do użytku. Wystarczy osadzić ją w ramie łóżka. W niektórych jednak przypadkach konieczne jest trwałe zamocowanie stelaża. Jak zamontować stelaż do łóżka? Znów przydatna jest wkrętarka, za pomocą której w wyznaczonych przez producenta miejscach należy wkręcić śruby.

Jak wyregulować stelaż?

W bardziej zaawansowanych stelażach istnieje możliwość zmiany stopnia twardości w części lędźwiowej, co pozwala na jeszcze lepsze dostosowanie go do indywidualnych potrzeb. Regulację twardości umożliwiają specjalne pierścienie nakładane po dwie sztuki na wybrane listwy. Należy je nałożyć na etapie montażu stelaża.

Jeśli przesuniemy pierścienie do środka listewki, będzie ona bardziej elastyczna, a jeśli przesuniemy je na boki (w kierunku ramy), listwa zyska większą stabilność, a co za tym idzie, solidniejsze wsparcie.

Jak zapewne przekonałeś się, montaż stelaża do łóżka to zadanie, które z powodzeniem można wykonać samodzielnie.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *