Łóżko jest podstawą wyposażenia każdej sypialni i zazwyczaj centralnym punktem pokoju. Ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania, jakość odpoczynku oraz estetykę całego wnętrza. To od niego zależy, czy sypialnia stanie się funkcjonalna, wygodna i efektowna, czy będzie tylko zwykłym pomieszczeniem bez charakteru. Szukasz pomysłu na łóżko w sypialni? Dobrze trafiłeś! Spróbujemy pomóc Ci znaleźć idealny model w gąszczu dostępnych propozycji. Przeczytaj i zainspiruj się!
Sprawdź również: Jakie łóżko do sypialni wybrać?
Dowiedz się więcej: Łóżko z pojemnikiem czy bez – na jakie się zdecydować?
Spis treści
Dlaczego warto zainwestować w wysokiej jakości łóżko?
Są takie elementy wnętrza, na których nie warto oszczędzać. Jednym z nich jest łóżko. Jest to jeden z najintensywniej użytkowanych mebli. Inwestycja w dobrej jakości produkt przekłada się na jego trwałość. Wysokogatunkowe materiały, solidna konstrukcja sprawiają, że mebel będzie służył przez wiele lat, zanim będzie konieczne zastąpienie go nowym modelem. W efekcie stanowi bardziej opłacalne rozwiązanie niż tańsze alternatywy, które stosunkowo szybko mogą utracić swoje walory estetyczne i funkcjonalne, a tym samym kwalifikować się do wymiany.
Wysokiej jakości łóżka cechują się starannym wykonaniem, eleganckim designem oraz dbałością o detale. Dodają wnętrzu klasy, luksusu, wyrafinowania, co wpływa na ogólny wygląd pomieszczenia.
Przeczytaj: Jakie są rodzaje łóżek do sypialni?
Pomysł na łóżko – od czego zacząć?
Zanim przejdziemy do aspektów wizualnych i stylistycznych, najpierw trzeba rozważyć te czynniki, które będą miały wpływ na jakość snu oraz codziennego użytkowania sypialni. Chodzi o dobór właściwego typu łóżka, materiałów oraz dodatkowych funkcji.
Zacznijmy od budowy – mając na uwadze to kryterium wyboru, łóżka możemy podzielić na ramowe i kontynentalne. Te pierwsze posiadają ramę, na dnie której umieszcza się stelaż do łóżka, a na nim materac. Zaś drugi typ to łóżka zbudowane ze skrzyni będącej podstawą pod materac bazowy, na którym zazwyczaj znajduje się tzw. topper na materac, czyli materac nawierzchniowy.
Łóżka kontynentalne dzięki wielowarstwowej konstrukcji sprawiają wrażenie bardziej luksusowych. Czy zawsze jednak będą lepszym wyborem? To zależy. Największe znaczenie dla komfortu snu ma odpowiednio dobrany materac. Czego jednak nie można im odmówić, to fakt, że są wysokie i dzięki temu ułatwiają wstawanie osobom mającym problemy ze zmianą pozycji.
Dowiedz się więcej: Co to jest łóżko kontynentalne?
Łóżko FELL NEW CONCEPT kontynentalne light | Łóżko LAKI NEW CONCEPT kontynentalne light |
Przeczytaj: Jaka tkanina obiciowa najlepsza na łóżko?
Świetnie sprawdzą się w przestronnych sypialniach. W małych pokojach lepszym wyborem będą lżejsze, mniej masywne konstrukcje ramowe.
Jeśli chodzi o materiały, wyróżniamy łóżka tapicerowane, drewniane, płytowe, metalowe. Współcześnie najchętniej wybierane są łóżka drewniane i tapicerowane. Drewno to materiał niezwykle trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nadaje wnętrzu wyjątkowej przytulności. Jest ekologicznym wyborem cenionym przez wszystkich, którzy lubią otaczać się tym, co ma nam do zaoferowania środowisko przyrodnicze.
Ponadto nie sprawia ono żadnych problemów w utrzymaniu czystości. Z kolei tapicerka daje szerokie możliwości wyboru: zarówno rodzaju materiału (np. szenil, flok, plusz, eco skóra), jak i kolorystyki, co pozwala idealnie dopasować łóżko do aranżacji sypialni.
Miękko wyściełane gąbką i tkaniną wezgłowie stanowi komfortowe podparcie dla pleców, np. podczas oglądania filmów lub czytania.
Wybierając łóżko, trzeba koniecznie przemyśleć jego dodatkowe funkcje, w szczególności obecność pojemnika na pościel. To praktyczne rozwiązanie, które rozwiązuje problem niedostatecznej przestrzeni do przechowywania. Przydaje się nie tylko do schowania kołdry i poduszek, ale też innych rzeczy, np. sezonowych ubrań.
Pojemniki są otwierane z przodu mebla lub z bok – należy sprawdzić, z której strony mamy łatwiejszy dostęp. Czasem, choć znacznie rzadziej, łóżka posiadają szuflady. Gdy wybierzemy taki wariant, musimy mieć pewność, że dysponujemy dostateczną przestrzenią na swobodne jej wysunięcie.
Sprawdź również: Łóżko tapicerowane czy drewniane – które wybrać?
Łóżko MELODY COMFORTEO tapicerowane | Łóżko OLIN COMFORTEO tapicerowane |
Pomysły na łóżko w zależności od stylu aranżacji wnętrz
Wybór łóżka powinien być też podyktowany stylem wnętrza. Oto kilka propozycji na łóżka w różnych kanonach estetyki:
– styl nowoczesny – wymaga postawienia na łóżko o prostych, geometrycznych liniach, bez zbędnych ozdobników, najlepiej z niską ramą. Można wybrać łóżko tapicerowane w kolorach takich, jak: biel, szarość, czerń,
– styl skandynawski – cechuje się minimalizmem i zastosowaniem naturalnych materiałów, a co za tym idzie, znakomitym rozwiązaniem będzie nieskompilowane w formie łóżko z drewna o naturalnym wykończeniu,
– styl loftowy – to przestronne surowe wnętrza z przemysłowymi akcentami, w związku z czym idealną propozycją jest łóżko drewniane z metalowymi elementami,
– styl prowansalski – można znakomicie podkreślić, wybierając łóżko drewniane malowane na biało, bo biel jest kolorem dominującym w aranżacjach rodem z francuskiej Prowansji.
Przeczytaj: Wymiary łóżka do sypialni — jaki rozmiar łóżka wybrać?
Łóżko ESJA NEW CONCEPT tapicerowane | Łóżko LAKI NEW CONCEPT tapicerowane |
Pomysł na łóżko w małym pokoju – jak ustawić?
Kiedy wybierzemy już idealne dla siebie łóżko, pozostaje kwestia jego ustawienia. W przypadku dużych wnętrz możemy pozwolić sobie na dowolność.
Zazwyczaj łóżko znajduje się w centrum sypialni, wezgłowiem dosunięte do jednej ze ścian, ze swobodnym dostępem z trzech stron. Jednak taki pomysł niekoniecznie sprawdzi się w małych sypialniach.
Ustawienie łóżka w niewielkim pokoju wymaga strategicznego podejścia, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, a jednocześnie zapewnić sobie wygodę i estetykę. Najczęściej praktykowanym, choć na pewno nieoptymalnym rozwiązaniem jest ustawienie łóżka w kącie, co pozwoli oszczędzić trochę wolnej przestrzeni.
W przypadku osób sypiających w pojedynkę nie ma tu większych utrudnień, ale w przypadku pary dostęp dla jednego z partnerów jest nieco utrudniony.
Wejdź na: Jak ustawić łóżko w sypialni?
Nieszablonowe pomysły na łóżko do sypialni
Jeśli wolimy mniej typowe rozwiązania niż standardowe łóżka, takie, które uczynią sypialnię dość niekonwencjonalnie zaaranżowaną przestrzenią, a czasem pozwolą lepiej zagospodarować przestrzeń, to warto wykorzystać jeden z poniższych pomysłów na łóżko do sypialni:
– łóżko z baldachimem – to koncepcja, która przywodzi na myśl romantyczne aranżacje i klimatyczne sypialnie z dawnych epok. Baldachim zazwyczaj wykonany jest z lekkich tkanin na specjalnej konstrukcji, które delikatnie opływają na łóżko, dając poczucie większej prywatności,
– łóżko na antresoli – świetny pomysł dla osób, które chcą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Pod antresolą można zorganizować kącik do pracy, nauki lub strefę relaksu. Takie rozwiązanie jest preferowane przez ludzi młodych,
– samodzielnie skonstruowane łóżko z palet – coś w sam raz dla ceniących sobie kreatywność i ekologiczne rozwiązania. Palety używane w transporcie towarów mogą zyskać drugie życie jako baza do stworzenia niepowtarzalnego podłoża pod materac. To rozwiązanie nie tylko przyciąga uwagę swoją oryginalnością, ale również jest stosunkowo niedrogie i proste do zrealizowania,
– półkotapczan – inaczej łóżko w szafie – to mebel, który przypomina klasyczną meblościankę, jednak jego główną funkcją jest chowane w nim łóżko. W ciągu dnia półkotapczan pełni funkcję regału, biurka, a wieczorem może być w prosty sposób rozłożony, zamieniając się w wygodne miejsce do spania.
Dowiedz się więcej: Półkotapczan – co to jest?
Niezależnie od tego, na jaki mebel zdecydujemy się, kluczowe jest, by odpowiadał on na potrzeby zarówno pod względem funkcji, jak i stylu. Sypialnia to przecież miejsce, w którym musimy czuć się dobrze, aby w pełni odpocząć!