Urządzenie kawalerki wymaga niemałego sprytu i przemyślanych rozwiązań w kwestii wyposażenia wnętrza. Zaaranżowanie ograniczonej przestrzeni, która będzie zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna, może wydawać się skomplikowane, szczególnie gdy jeden pokój musi pełnić funkcję sypialni, salonu, a czasem nawet miejsca do pracy. Jednym z najważniejszych elementów każdej kawalerki jest miejsce do spania. Wybór łóżka do kawalerki to często decyzja między komfortem snu a efektywnym zagospodarowaniem niewielkiego metrażu. Klasyczne łóżko kusi swoją wygodą, ale może również zdominować pokój i ograniczyć miejsce na inne elementy wyposażenia. Z drugiej strony, bardziej wielofunkcyjne meble, takie jak rozkładane sofy i narożniki czy też półkotapczany, mogą zapewnić dodatkową przestrzeń na co dzień, ale czy są równie wygodne, gdy przychodzi czas na sen? Jakie łóżko do kawalerki wybrać?
Sprawdź również: Sypialnia w kawalerce – jak wydzielić?
Dowiedz się więcej: Jak dobrać łóżko do wzrostu?
Spis treści
Łóżko do kawalerki – czy to na pewno dobry pomysł?
Głównym atutem klasycznego łóżka jest jego komfort. Nic nie zastąpi solidnego, dopasowanego do indywidualnych potrzeb materaca umieszczonego w ramie na elastycznym stelażu. Takie rozwiązanie zapewnia zdrowy i regenerujący sen. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy, od sprężynowych, przez piankowe, aż po lateksowe, które posiadają swoje specyficzne właściwości i różne stopnie twardości. Tak szeroki wachlarz opcji pozwala wybrać podłoże do spania, które idealnie spełni nasze oczekiwania.
Jeżeli kawalerka jest na tyle duża, że istnieje możliwość wydzielenia kącika do spania, albo na tyle wysoka, że możliwe jest zorganizowanie sypialni na antresoli, nie trzeba koniecznie iść na kompromis i rezygnować z łóżka.
Niestety, w większości przypadków kawalerki mają dość ograniczoną przestrzeń, a klasyczne łóżko zajęłoby zbyt wiele miejsca, które w kawalerce jest niezwykle cenne. Wówczas mieszkanie po prostu straciłoby na funkcjonalności. W takiej sytuacji warto poszukać innych pomysłów.
Przeczytaj: Jaka szerokość łóżka dla jednej osoby?
Łóżko MELODY COMFORTEO tapicerowane | Łóżko OLIN COMFORTEO tapicerowane |
Łóżko czy kanapa lub narożnik – co się lepiej sprawdzi w kawalerce?
Bardziej praktycznym rozwiązaniem niż łóżko wydaje się mebel, który posłuży zarazem do spotkań towarzyskich, oglądania telewizji oraz krótkich drzemek i relaksu w dzień, jak też do odpoczynku nocnego. Taką funkcję spełni rozkładana sofa (kanapa) lub rozkładany narożnik, które łatwo można przekształcić w pełnowymiarowe łóżko.
Połączenie użyteczności z oszczędnością miejsca, jakie te meble oferują, sprawia, że sporo osób decyduje się na wybór właśnie takiego wyposażenia do swojej kawalerki. Wiele modeli posiada wbudowane pojemniki do przechowywania pościeli i innych akcesoriów. Tym samym zyskujemy dodatkowy schowek ułatwiający utrzymanie ładu i porządku.
Sofy i narożniki z funkcją spania są dostępne w wielu stylach, kolorach i materiałach, dzięki czemu można je dopasować do każdej aranżacji wnętrza. Producenci proponują nam modele klasyczne, minimalistyczne, nowoczesne, skandynawskie i mnóstwo innych. Dzięki temu mebel nie tylko spełni funkcję praktyczną, ale także może stać się atrakcyjnym elementem dekoracyjnym kawalerki, uzupełniającym jej styl.
Sypianie na rozkładanej kanapie lub narożniku zazwyczaj jednak nie jest tak komfortowe, jak spanie na tradycyjnym łóżku.
Po rozłożeniu między różnymi częściami mebla istnieją przerwy i nierówności, które powodują dyskomfort, jeśli ciało opiera się na linii łączenia. W klasycznym łóżku taka sytuacja nie ma miejsca, ponieważ powierzchnia materaca jest jednolita i płaska.
Materac BASS HILDING nawierzchniowy | Materac ALT HILDING nawierzchniowy |
Istnieje jednak rozwiązanie, które zaradzi tym niedogodnościom. To materac nawierzchniowy, czyli topper na materac. Jest to cienki, kilkucentymetrowej grubości materac, który ma za zadanie polepszyć odczucia podczas nocnego odpoczynku. Jest doskonałą propozycją, gdy obecna powierzchnia do spania jest niewygodna.
Więcej na: Co to jest topper na materac?
Topper wyrównuje wszelkie nierówności, eliminując wrażenie wgłębień, a także dostarcza dodatkowego wsparcia dla ciała. Jest stosunkowo lekki i łatwy do przechowywania, co sprawia, że można go szybko rozłożyć na sofie i zwinąć, gdy nie jest potrzebny. Dodatkowo wykorzystanie toppera pomaga chronić sofę bądź narożnik przed wycieraniem materiału obiciowego i zabrudzeniami, przedłużając żywotność mebla.
Dowiedz się więcej: Jak połączyć dwa materace?
Praktyczne półkotapczany zamiast łóżek
Szukając pomysłu na łóżko do kawalerki, warto rozważyć również zakup półkotapczanu. Półkotapczan to nic innego jak chowane łóżko w szafie. To jedno z najbardziej innowacyjnych i praktycznych rozwiązań dla małych przestrzeni, takich jak kawalerki. Jest to mebel, który pozwala na efektywne zagospodarowanie ograniczonej powierzchni, oferując pełną funkcjonalność łóżka w nocy i jednocześnie umożliwiając swobodne korzystanie z pokoju w ciągu dnia, ponieważ po złożeniu całkowicie „znika”.
Przeczytaj: Półkotapczan – co to jest?
Półkotapczan rozkładany poziomo NEW ELEGANCE | Półkotapczan rozkładany pionowo GENIUS NEW ELEGANCE |
Mechanizmy współczesnych półkotapczanów są zaprojektowane tak, aby łóżko mogło być łatwo i bez wysiłku rozkładane oraz składane, co sprawia, że codzienne korzystanie z niego jest wygodne i nie wymaga dużego nakładu czasu. Nowoczesne półkotapczany często są wzbogacane o dodatkowe elementy, takie jak półki, szafki, biurka. Mogą więc pełnić nie tylko rolę łóżka, ale także regału na książki, szafy bądź miejsca do pracy.
W przeciwieństwie do wielu sof i narożników z funkcją spania półkotapczan oferuje komfort snu porównywalny z tradycyjnym łóżkiem. Użytkownik ma do dyspozycji pełnowymiarowy materac, który nie jest składany ani dzielony na części, co zapewnia wygodne podparcie dla kręgosłupa.
Jakie łóżko do kawalerki wybrać?
Ostatecznie to, które rozwiązanie wybierzemy, powinno być uzależnione od naszego stylu życia i sposobu korzystania z przestrzeni. Mieszkanie to przecież miejsce, które powinno dobrze wyglądać, ale nade wszystko służyć nam na co dzień.