jasna sypialnia - aranżacja jasnej sypialni

Podążając za ostatnio prezentowanymi w magazynach i na blogach wnętrzarskich trendami, stosujemy jasne kolory przy dekorowaniu nie tylko pojedynczych pomieszczeń, ale również całych domów i mieszkań. Dziś zatrzymamy się przy aranżacjach jasnych sypialni. Podsuniemy Ci garść wskazówek, jak stworzyć i urządzić jasną sypialnię. Sprawdź, czy jasna sypialnia będzie dla Ciebie odpowiednia!

Sprawdź również: Biała sypialnia – jak urządzić sypialnię z białymi meblami?
Dowiedz się więcej: Niebieska sypialnia – jak urządzić?

Jasna sypialnia – jakie są zalety takiej aranżacji?

Sypialnia w jasnych kolorach to rozwiązanie, które ma mnóstwo zalet. Biel i inne jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń. Dzięki temu pomieszczenie może wydawać się większe, niż jest w rzeczywistości. To dobra wiadomość dla tych, którzy dysponują bardzo ograniczonym metrażem, np. w małym mieszkaniu w bloku. Jasne ściany i meble odbijają więcej światła, co sprawia, że wnętrze jest rozświetlone i bardziej przyjazne dla oka.

Jasne kolory sprzyjają odpoczynkowi, działają kojąco na nasze zmysły, co może pomóc w relaksacji i odpoczynku po intensywnym dniu. Poza tym są uniwersalne i łatwe do dopasowania do różnych gustów i preferencji. Jasna sypialnia będzie też dobrym wyborem w przypadku osób, którym zależy na utrzymaniu w sypialni higieny na wysokim poziomie. Jasne kolory ukrywają mniej kurzu i zabrudzeń niż ciemne, więc łatwiej utrzymać czystość.

Aranżacja jasnej sypialni

Przeczytaj: Beżowa sypialnia – do jakiego stylu pasuje?

Jasna sypialnia – jakie kolory zastosować?

Jasna kolorystyka sypialni nie musi być nudna. Choć z reguły króluje biel we wszystkich swoich odcieniach, nie musimy ograniczać się do jednej barwy. W połączeniu z bielą, w jasnej sypialni doskonale sprawdzi się neutralny delikatny beż albo rozbielona szarość, a także inne pastele. Dzięki nim wnętrze nie będzie wyglądać surowo i nabierze przytulności. W przypadku pasteli należy jednak zachować pewną ostrożność. W aranżacji przytulnej jasnej sypialni kolory muszą być wyważone i dobrze przemyślane, by nie kojarzyły się z pokojami dziecięcymi lub pałacowym wystrojem.

Sprawdź również: Jaki kolor do sypialni wybrać?

Jasna przytulna sypialnia – inspiracje w wielu stylach

Aranżacja jasnej sypialni sprawdzi się w wielu stylach wnętrzarskich. Jasne barwy wpisują się w paletę kolorystyczną wielu różnych stylów aranżacyjnych. Gdzie dobrze sprawdzi się biel i inne subtelne kolory? Poniżej kilka naszych propozycji na urządzenie jasnej sypialni w różnych stylach.

Jasna sypialnia w stylu klasycznym – to propozycja dla miłośników ponadczasowego designu, wysokiej jakości i elegancji. Połączenie bieli, kości słoniowej, kremowego i beżowego pozwoli stworzyć wnętrze inspirowane starożytną harmonią. Choć w klasycznych aranżacjach często pojawia się ciemne drewno, równie dobrze można zastąpić je białym umeblowaniem, a wnętrze nie straci swojego klasycznego charakteru.

Przeczytaj: Sypialnia w stylu klasycznym – jak urządzić?

Jasna sypialnia w stylu nowoczesnym – jest prosta, przejrzysta i przestronna. We wnętrzu, gdzie obowiązują zasady funkcjonalizmu i minimalizmu, pojawiają się nieskomplikowane, geometryczne formy, nie ma miejsca na zbędne dekoracje. W nowoczesnej jasnej sypialni stosowana jest stonowana kolorystyka: biel, szarości, beże oraz akcenty czerni.

Dowiedz się więcej: Nowoczesna sypialnia – jak urządzić?

Jasna sypialnia z zielonymi akcentami

Jasna sypialnia w stylu minimalistycznym – to przestrzeń wolna od nadmiaru, nieprzytłoczona niczym, co zbędne. W minimalistycznym wystroju ważny jest też spokój, stąd dominują stonowane barwy, takie jak w przypadku wnętrz nowoczesnych.

Przeczytaj: Minimalistyczna sypialnia – jak urządzić?

Jasna sypialnia w stylu skandynawskim – to przytulna przestrzeń, w której biel oraz jasny beż i szary są kolorami bazowymi. Typowe dla skandynawskiej jasnej sypialni, jak i całego stylu, który przywędrował do nas z Północy, są białe meble, czasem z elementami w kolorze naturalnego drewna. Choć dopuszczalny jest kontrast, np. w postaci głębokiej czerni albo energetycznego żółtego, to jednak jasne barwy dominują. Skandynawowie, którzy mają niewiele dni słonecznych w ciągu roku, rozjaśniają wnętrza właśnie poprzez dobór jasnych kolorów.

Przeczytaj: Sypialnia w stylu skandynawskim – jak urządzić?

Jasna sypialnia w stylu scandi boho – łączy bogate wzornictwo stylu boho z jasną, neutralną kolorystyką typową dla stylu skandynawskiego. Znajdzie uznanie tych, którzy lubią przytulne wnętrza zachęcające do odpoczynku.

Jasna sypialnia w stylu prowansalskim – to miejsce, gdzie biel jest podstawowym kolorem, a jej uzupełnieniem są delikatne barwy nawiązujące do natury i krajobrazu południowej Francji: błękit, zieleń, fiolet, żółć. Taka stylistyka przypadnie do gustu miłośnikom rustykalnego wystroju, niepozbawionego francuskiego szyku.

Wejdź na: Sypialnia w stylu prowansalskim – inspiracje i porady!

Jasna sypialnia w stylu shabby chic – jest wnętrzem, które spodoba się szczególnie kobietom gustującym w romantycznych klimatach oraz ceniących meble i dodatki wyglądające jakby przeszły już swoje najlepsze czasy. Króluje tu złamana biel oraz pastele: delikatny róż, liliowy, błękit, mięta, jasne odcienie żółci.

Jasna sypialnia w stylu glamour – sprawdzi się w mieszkaniach tych, którzy lubią pełne blasku wyrafinowane wnętrza przypominające domy hollywoodzkich gwiazd. Choć paleta kolorystyczna w tym stylu jest dość bogata, to jednak często wnętrza są jasne. Biel dodaje wnętrzom elegancji, a luksus podkreślają srebrne i złote detale.

Wejdź na: Sypialnia glamour – jak urządzić?

jasna sypialnia

Przeczytaj: Fioletowa sypialnia – do jakich wnętrz pasuje?

Jakich zasad należy przestrzegać urządzając jasną sypialnię?

Jeśli w sypialni główną rolę odgrywa biel, potrzeba pewnego wyczucia w doborze elementów wystroju, by uniknąć efektu szpitalnej sterylności. Biel jest elegancka, ale też surowa. Jeśli stawiamy na biały total look, warto zdecydować się na urozmaicone materiały i interesujące faktury, czyli ciekawe sposoby ukształtowania powierzchni. Gipsowe panele 3D, dywan z długim włosiem albo poduszki z ciekawym ornamentem czy frędzlami sprawią, że wnętrze nie będzie monotonne. Innym rozwiązaniem może być przełamanie bieli, która jest kolorem przewodnim, kontrastowymi detalami.

W praktyce jednak rzadko decydujemy się na monochromatyczne aranżacje. Zdecydowanie częściej wykorzystujemy szerszą paletę kolorów. Trzeba wówczas pamiętać o zasadzie proporcji. Jedna z teorii mówi, by wybrać kolor dominujący, który będzie stanowił około 60% wystroju, następnie należy uzupełnić go dwoma innymi barwami, których udział wyniesie 30% i 10%.

Przeczytaj: Przytulna sypialnia – jak urządzić?

Sypialnia jasna musi być też urządzona praktycznie. W przypadku jasnych barw, gdy dbanie o czystość, ma szczególne znaczenie dla estetyki, warto postawić na wykończenie i wyposażenie, które jest łatwe do utrzymania w czystości. Dobrze sprawdzą się np. ściany pomalowane odporną na zmywanie farbą czy plamoodporne materiały obiciowe.

Sprawdź: Granatowa sypialnia – jak urządzić?

Oświetlenie jasnej sypialni

W jasnych aranżacjach warto wybrać ciepłe światło, które doda wnętrzu przytulności, będzie sprzyjać wypoczynkowi i wpłynie pozytywnie na nastrój. Jego temperatura barwowa powinna być na poziomie niższym niż 3500K (Kelwinów). W sypialni zawsze dobrze sprawdzi się oświetlenie wielopunktowe, które pozwoli na dostosowanie światła do różnych potrzeb.

Poza oświetleniem ogólnym, które zazwyczaj zapewnia lampa sufitowa, warto zadbać o dodatkowe źródła światła, np. w postaci kinkietów czy lampek nocnych ustawionych na szafkach po obu stronach łóżka. Ich wygląd powinien być dopasowany do stylu wnętrza.

Przeczytaj: Kremowa sypialnia – do jakich aranżacji pasuje?

Jakie meble do jasnej sypialni?

Jeśli mamy zamiar stworzyć jasną aranżację sypialni, powinniśmy wybrać również jasne meble. Dobrze, by były utrzymane w spójnej kolorystyce, by pomieszczenie wyglądało harmonijnie i spokojnie. Jasne meble do sypialni są wizualnie lekkie i nie przytłaczają przestrzeni, w której się znajdują. Dzięki temu nawet mała jasna sypialnia nie będzie wydawać się zbyt ciasna i przeładowana.

Ich bryły i wzornictwo muszą odpowiadać wybranemu kanonowi estetyki. Niezależnie czy zdecydujemy się na uniwersalne meble białe, czy meble w innej jasnej kolorystyce, możemy im dodać wyjątkowego charakteru dzięki oryginalnym uchwytom.

Sprawdź również: Sypialnia w kolorze butelkowej zieleni – jak urządzić?

aranżacja sypialni z jasnymi dodatkami

Przeczytaj: Szałwiowa sypialnia – jak urządzić?

Łóżko w jasnej sypialni – jakie wybrać?

Jeśli chodzi o najważniejszy mebel w sypialni, czyli łóżko, najlepiej wybrać łóżko tapicerowane jasną tkaniną obiciową czy skórą, która podkreśli jasną kolorystykę sypialni. Równie dobrze sprawdzi się łóżko drewniane z jasnego lub bielonego drewna. Wybór zależy przede wszystkim od naszego gustu i stylu, który chcemy utrzymać.

Należy pamiętać, że dobierając łóżko do jasnej sypialni, warto zwrócić uwagę również na jego wielkość i funkcjonalność, dostosowując je do swoich indywidualnych potrzeb. Ogromne znaczenie ma także materac. To od niego w największym stopniu zależy komfort snu. Jasne łóżko do sypialni stanie się niczym chmurka, na której będziemy sypiać z prawdziwą przyjemnością, jeśli materac zapewni odpowiednie podparcie, dopasowując się idealnie do budowy anatomicznej naszego ciała.

Akcesoria i dodatki do jasnej sypialni – jakie wybrać?

Dekoracją łóżka będzie pościel w subtelnych barwach pasujących do wybranej palety kolorystycznej oraz dekoracyjne poduszki o różnych kształtach, rozmiarach i fakturach, które dodadzą sypialni niebanalnego charakteru i wygody. Wnętrze, ociepli gruby, mięsisty dywan. Bardzo modne w ostatnim czasie stały się też dywany plecione w jasnych odcieniach barw ziemi. Stworzenie jasnej sypialni urozmaici postawienie na stylowe obrazy bądź plakaty. Znakomicie sprawdzą się też rośliny doniczkowe, które dodadzą jasnej sypialni świeżości i rześkości.

Jasna sypialnia może mieć bardzo różne oblicza. Czy masz już pomysł na własne wnętrze?

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *