Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, brak aktywności ruchowej – czynniki te sprawiają, że z roku na rok wzrasta liczba osób, u których diagnozowane są choroby kręgosłupa, w tym głównie dyskopatia lędźwiowa. Osoby zmagające się z nimi z pewnością zdają sobie sprawę, jak duży wpływ na ograniczenie dolegliwości bólowych ma wysoka jakość odpoczynku. Regenerujący sen w połączeniu z rehabilitacją zminimalizuje ryzyko pogłębiania się schorzenia i poprawi jakość życia chorego. Dyskopatia lędźwiowa – jak spać? Jaka pozycja do spania będzie odpowiednia przy dyskopatii lędźwiowej? Sprawdź i dowiedz się więcej!
Przeczytaj także: Materac piankowy czy sprężynowy, jaki wybrać?
Sprawdź również: Dyskopatia szyjna – jak spać?
Spis treści
Dyskopatia lędźwiowa – co to takiego?
Dyskopatia lędźwiowa to schorzenie dysku lędźwiowego, które wynika ze zmian zwyrodnieniowych w obrębie krążków międzykręgowych (dysków). Krążki te są zbudowane z jądra miażdżystego, pierścienia włóknistego oraz płytek chrzęstnych. W wyniku procesu degeneracyjnego, struktury dysków ulegają odwodnieniu, a kręgosłup nie jest utrzymywany w prawidłowym położeniu. To z kolei może doprowadzić do ucisku rdzenia lub nerwów.
Dyskopatia lędźwiowa objawia się przede wszystkim bólem w odcinku lędźwiowym lub lędźwiowo-krzyżowym, który nasila się podczas chodzenia, jak również przy podnoszeniu przedmiotów lub schylaniu się. Z czasem pojawiają się objawy neurologiczne, takie jak: ból promieniujący do nogi, drętwienia kończyn, zaburzenia czucia czy niedowłady. Dyskopatia jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych i jest diagnozowana u coraz młodszych osób.
Materac Puls Pan Materac kieszeniowo-piankowy | Materac Tempo Pan Materac piankowy |
Jak spać, gdy boli kręgosłup lędźwiowy?
Prawidłowo ułożony kręgosłup pozwoli odciążyć obolałe miejsce i zniwelować dyskomfort. Nie ma jednej, uniwersalnej pozycji snu, która przyniesie ulgę osobom cierpiącym na dyskopatię lędźwiową. Warto wypróbować wszystkie trzy warianty i sprawdzić, który skutecznie przyniesie nam ulgę. Jak spać, gdy boli kręgosłup lędźwiowy?
– pozycja boczna – pomaga ustabilizować obręcz biodrową i barkową. Najważniejsze, aby kręgosłup był utrzymany w prostej linii, dlatego rewelacyjnie sprawdzi się tutaj wyprofilowana poduszka ortopedyczna. Warto też umieścić między stopami, kolanami i udami klin ortopedyczny, zwiniętą kołdrę lub poduszkę;
– pozycja na plecach – przyjmując taką pozycję snu, warto podłożyć pod kolana np. zwinięty koc. Takie ułożenie ciała pozwoli odciążyć kręgosłup lędźwiowy i zniweluje ból;
– pozycja embrionalna – pozycja na boku z nogami podciągniętymi do klatki piersiowej. Układając się w ten sposób, warto zadbać o wypełnienie krzywizn anatomicznych poduszkami, podobnie jak w pozycji bocznej.
Dowiedz się więcej: Jaka pozycja do spania jest najlepsza?
Materac Pasodoble Hilding kieszeniowy | Materac Salsa Hilding piankowy |
Jaki materac na dyskopatię lędźwiową?
Dawniej osobom cierpiącym na dyskopatię lędźwiową zalecano spanie na bardzo twardych powierzchniach, takich jak np. podłoga czy deski. Z czasem okazało się, że rozwiązanie to, choć przynosi chwilową ulgę, przyczynia się do pogłębienia choroby. Zbyt twarda powierzchnia sprawia, że ciało jest ułożone w nienaturalnej pozycji, a biodra i ramiona są nadmiernie uciskane. Jaki materac na dyskopatię lędźwiową wybrać? Poniżej podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru materaca, jeśli zmagasz się z dyskopatią lędźwiową:
– powierzchnia powinna być dosyć twarda, a przy tym elastyczna. Aby odciążyć kręgosłup lędźwiowy podczas snu, stopień twardości materaca musi być dopasowany do wagi użytkownika.
Więcej na: Twardość materaca – co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4?
– materac dla osoby zmagającej się z dyskopatią lędźwiową powinien mieć wydzielone strefy twardości. W jaki sposób to działa? Powierzchnia zapada się na inną głębokość, w zależności od części ciała, którą podpiera. Dzięki temu kręgosłup lędźwiowy podczas snu jest stale utrzymany w linii prostej, co niewątpliwie przyniesie ulgę osobom cierpiącym na dyskopatię lędźwiową.
Dowiedz się więcej: Czym są strefy twardości w materacu?
Materac Fandango Hilding kieszeniowy | Materac Original Multi Pan Materac kieszeniowy |
– najlepsze dla kręgosłupa są materace wykonane z użyciem pianki termoelastycznej. Komponent ten ugina się pod wpływem temperatury ciała, co gwarantuje idealne dopasowanie powierzchni do sylwetki śpiącej osoby. Kolejnym wartym uwagi produktem jest materac kieszeniowy z wkładem kieszeniowy typu multipocket. Zwiększona liczba sprężyn sprawia, że krzywizny anatomiczne są odpowiednio podpierane, a powierzchnia materaca ugina się jedynie w strefie realnego obciążenia.
Przeczytaj: Materac z pamięcią kształtu – czy warto wybrać?
Sprawdź również: Pianka termoelastyczna w materacu – komfort i wygoda!
Objawy dyskopatii lędźwiowej doskwierają szczególnie podczas zasypiania. W ostrych stadiach schorzenia mogą także powodować przebudzanie się, a w konsekwencji problemy z ponownym zaśnięciem. To jak spać, gdy boli kręgosłup lędźwiowy, zależy od wielu czynników. Z pewnością należy skonsultować się ze specjalistą w celu uzyskania profesjonalnym porad w kwestii prawidłowego odciążenia kręgosłupa lędźwiowego podczas snu. Dobór odpowiedniego materaca jest niezwykle istotny – pozwoli nie tylko zmniejszyć dolegliwości bólowe, ale także umożliwi pełną regenerację mięśni, co jest niezwykle istotne podczas leczenia schorzeń kręgosłupa.